SejmKoniec domowego piekła kobiet. Ustawa antyprzemocowa przyjęta

95382008_3305780159432137_3551840805926731776_n

– To historyczna chwila i wielki sukces środowisk kobiecych od wielu lat walczących o te przepisy, ale przede wszystkim to nadzieja na spokój i bezpieczeństwo dla tysięcy ofiar przemocy domowej – mówi Karolina Pawliczak o uchwalonej w czwartek ustawie antyprzemocowej.

W miniony czwartek Sejm przyjął ustawę antyprzemocową, czyli nowelizację m.in. kodeksu postępowania cywilnego, która pozwala na szybką izolację sprawcy przemocy. Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane Policji i Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą, sąd może przedłużyć ten okres. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.

– To historyczna chwila i wielki sukces środowisk kobiecych od wielu lat walczących o te przepisy, ale przede wszystkim to nadzieja na spokój i bezpieczeństwo dla tysięcy ofiar przemocy domowej. Często w swojej pracy jeszcze na stanowisku wiceprezydenta Kalisza zderzałam się z brutalną rzeczywistością, gdy zgłaszały się do mnie osoby poszukujące pomocy, a zamieszkujące wspólnie ze swoim oprawcą, bo mieszkanie było wspólne albo wspólna umowa najmu. Dramat tych rodzin często rozgrywał się w czterech ścianach i to często ofiara musiała uciekać z dziećmi od swojego oprawcy, pozostawiając często cały swój dobytek – mówi posłanka Karolina Pawliczak.

Za ustawą głosowało 433 posłów. Przeciwko było tylko sześciu posłów Konfederacji.

– Mimo, że nie zawsze jest łatwo, a nasze dobre poprawki do ustaw przepadają większością głosów partii rządzącej, to jednak są takie momenty, kiedy można powiedzieć „warto”, zawsze warto walczyć do końca. Jest to ogromny sukces organizacji walczących z przemocą domową, organizacji broniących praw kobiet oraz Lewicy, która wniosła projekt ustawy do porządku obrad XI posiedzenia Sejmu. Z wniosku również Klubu Parlamentarnego Lewicy udało się szybko przejść do drugiego czytania projektu ustawy, która ostatecznie ogromną większością głosów została przegłosowana. To bardzo ważna dla nas ustawa, ważna dla ofiar przemocy i ich dzieci, które wreszcie będą mogły poczuć się bezpiecznie i nie będą musiały uciekać z miejsca swojego zamieszkania, a ich oprawca będzie od nich skutecznie izolowany – mówi posłanka Karolina Pawliczak.

 

 

(30.04.2020)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A