ProtestPosłanka Pawliczak: Nikt nie może stać ponad prawem

Kilkaset osób manifestowało w niedzielę przed Kurią Diecezjalną w Kaliszu, protestując przeciwko tuszowaniu pedofilii w kościele. Protest wsparła posłanka Karolina Pawliczak.

Pikietę pod hasłem „Dość zabawy w chowanego” zorganizowali Natalia Dolak i Miłosz Kopica z kaliskiej Lewicy. Wzięli w niej udział przedstawiciele wielu środowisk i grup społecznych. Zebrani protestowali przeciwko bezkarności hierarchów kościelnych, kryjących księży pedofilów. Kilka takich przypadków z naszego regionu ujawnił najnowszy film dokumentalny braci Sekielskich. Jednym z jego głównych negatywnych bohaterów jest biskup kaliski Edward Janiak, który miał chronić księdza pedofila.

– Film dokumentalny braci Sekielskich obnaża sojusz tronu i ołtarza chroniący księży-pedofilów. Od przenoszenia sprawców z parafii do parafii po tajne wytyczne dla prokuratorów, zachęcających do ignorowania przypadków kościelnej pedofilii. A w tym wszystkim, niestety, Kuria Diecezjalna w Kaliszu odgrywa swoją ponurą rolę. Okażmy swoją solidarność z ofiarami księży-pedofilów i pokażmy, że cała Polska patrzy na sprawców – napisali na Facebooku organizatorzy pikiety.

W niedzielę wieczorem pod kurią diecezjalną zebrały się tłumy kaliszan. W proteście udział wzięła posłanka Karolina Pawliczak.

– Nikt nie może stać ponad prawem. Przyszłam tutaj przede wszystkim pokazać wyraz solidarności z ofiarami pedofilów, którzy w kościele katolickim nadal funkcjonują i pełnią swoją posługę. To także wyraz ogromnego sprzeciwu wobec tego, co się dzieje. Pierwszy film braci Sekielskich, mimo że pokazywał tak drastyczną prawdę, tak naprawdę nie przyniósł spodziewanych efektów. Przykre jest to, że takie przypadki muszą ujawniać i piętnować dziennikarze, a nie powołane do tego organy ścigania. Lewica złożyła projekt ustawy dotyczącej właśnie napiętnowania pedofilii w Kościele. Ta ustawa ma symboliczną nazwę: „Prawda i odpowiedzialność”, chcemy aby powstała specjalna komisja, składająca się z ekspertów która bardzo dokładnie zbada wszystkie takie przypadki  – mówi posłanka Karolina Pawliczak.

(18.05.2020)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A