KaliszLewica przeciw podwyżkom opłat za wywóz śmieci w Kaliszu

IMG_20200616_120318

Oświadczenie w sprawie planowanych podwyżek opłat za odpady i zmiany metody obliczania niniejszych opłat w Kaliszu.

Proponowany przez władze miasta nowy system naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi spowoduje, że kaliszanie będą musieli płacić za wywóz śmieci nawet dwa razy więcej niż dotychczas. Taka drastyczna podwyżka w dobie pandemii i kryzysu, w czasie gdy upadają firmy, a ludzie tracą pracę jest absolutnie niedopuszczalna. Miasto powinno dbać o swoich mieszkańców, a nie obarczać ich dodatkowymi daninami, zwłaszcza w tak trudnym czasie. Dlatego, jako Lewica, jesteśmy przeciw zmianom w systemie opłat, które ograniczają się jedynie do kolejnych podwyżek.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z niewydolności obecnego systemu gospodarowania odpadami. Jednak uważamy, że zamiast dodatkowych pieniędzy, wyciąganych od kaliszan, potrzebna jest mu gruntowna reforma. Obecnie w systemie brakuje ponad 11 tys. osób, a rocznie ubywa ok. 500 osób. Kluczowym wydaje się więc opracowanie metody, pozwalającej na ustalanie realnej liczby osób, korzystających z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Kalisza i obowiązanych do partycypowania w kosztach jego utrzymania. To najprostszy i skuteczny sposób na funkcjonowanie sprawiedliwego systemu, w którym każdy płaci za siebie. Niestety, obecne władze miasta przez ostatnie dwa lata nie zrobiły nic, aby funkcjonujący system uszczelnić i zoptymalizować, a rozwiązania problemu szukają w kieszeniach kaliszan.

Pomysł naliczania opłaty od ilości zużytej wody uważamy za niesprawiedliwy. Nie ma on nic wspólnego z ilością odpadów, a dodatkowo dyskryminuje część kaliszan, np. właścicieli domów jednorodzinnych czy rodziny wielodzietne. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiemu myśleniu, tym bardziej, że wskazana opłata za metr sześcienny wody nie jest oparta na żadnych analizach, brakuje też zniżek dla rodzin wielodzietnych czy też seniorów.

Jako Lewica jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy i dialog dotyczący optymalizacji procesu zarządzania odpadami komunalnymi na terenie Kalisza. Stanowczo sprzeciwiamy się jednak podwyżkom i próbom obciążania kaliszan za nieudolność obecnych władz miasta.

 

Posłanka Karolina Pawliczak

Klub Radnych Lewicy RM Kalisza

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A