InterwencjeNIE dla zamykania basenów i aquaparków

Kaliski Aquapark

Posłanka Karolina Pawliczak protestuje przeciwko całkowitemu zamknięciu aquaparków, basenów i siłowni. W pilnej interpelacji poselskiej apeluje też do premiera Mateusza Morawieckiego o cofnięcie tej szkodliwej i nieracjonalnej decyzji.

– Po raz kolejny tak jak kilka miesięcy temu (a wówczas pomogło) składam pilną interwencję w sprawie decyzji o całkowitym zawieszeniu działalności basenów, aquaparków oraz siłowni – mówi posłanka Karolina Pawliczak.Ta branża poniosła w tym roku ogromne, trudne do odrobienia straty, również społeczne, bo dzieci, młodzież, ludzie starsi, społeczeństwo zostało pozbawione jednej z bardzo popularnych form dbania o aktywność fizyczną. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wszelkich norm, w sytuacji gdzie i tak zachowuje się w tych miejscach szczególne środki ostrożności i higieny, całkowite zamknięcie aż do odwołania (czyli bez konkretnego terminu) dla tej branży będzie zabójcze. 

 

Szanowny Panie Premierze

Zwracam się do Pana z ponowną pilną interpelacją, dotyczącą branży, która obecnie zalicza się do tych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa SARS – Cov-2.  Aquaparki, baseny, siłownie, parki wodne w większości znajdują się w zasobach samorządów zarządzane przez komunalne spółki kodeksu prawa handlowego lub jednostki budżetowe. Ostatnie, bardzo niekorzystna decyzje Rządu o zawieszeniu ich działalności może spowodować ostatecznie upadłości w tej branży, która dosłownie walczy o utrzymanie infrastruktury i sprawności technologicznej zarządzanych obiektów jak i o utrzymanie miejsc pracy. Sytuacja ekonomiczna tych jednostek uległa znacznemu pogorszeniu, bowiem ich utrzymanie stanowią ogromne koszty stałe, których nie da się niestety zminimalizować, a podmioty te często nie mogły również jako spółki gminne skorzystać z „tarczy antykryzysowej” w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo nie przewidziała ona wsparcia dla spółek komunalnych, w których udział gminy przekracza 25%. 

W aspekcie pozostałych decyzji związanych z wprowadzeniem od dnia 17 października nowych zasad bezpieczeństwa zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej dodam, że obiekty basenowe, które zapewne można zaliczyć do branży oferującej usługi z zakresu sportu i rekreacji charakteryzują się bardzo szczególnymi reżimem higienicznym, pod również szczególnym nadzorem inspekcji sanitarnej.  Woda poddawana jest stałej dezynfekcji, jak i naświetlaniu lampami UV, jak i ozonowaniem. 

Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia.

 Takie sygnały i prośby ponownie wysyłają przedstawiciele spółek gminnych zarządzających tymi obiektami, samorządowcy, jak i społeczeństwo. Z dnia na dzień znów znacznie pogorszy się sytuacja ekonomiczna tych podmiotów, które powoli tracą płynność finansową, a tysiące miejsc pracy w całej Polsce będą zagrożone.  

Panie Premierze, trzeba temu przeciwdziałać w trybie natychmiastowym, przy zachowaniu oczywiście wszelkich norm ostrożności i wdrożeniu procedur bezpieczeństwa; być może tymczasowo ograniczających liczbę osób korzystających z tych obiektów, proszę Pana o rozważenie cofnięcia decyzji o zawieszeniu działalności tych obiektów.
Jednocześnie proszę również o informację jakie dalsze decyzje podejmie Pan w tym zakresie.

Karolina Pawliczak

Posłanka na Sejm RP

 

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A