KaliszKaliska Lewica chce dofinansowania in vitro z budżetu miasta

DSC07824

Kaliska Lewica zaapelowała do prezydenta Krystiana Kinastowskiego o dofinansowanie przez miasto zabiegów  in vitro. 

Panie Prezydencie, w imieniu kaliskiej Lewicy, a także wielu kobiet, które zwracają się do nas o pomoc, kierujemy do Pana pilny wniosek o wsparcie oraz wywołanie uchwały, mającej na celu dofinansowanie z budżetu Miasta Kalisza procedury zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro.

Statystyki wskazują, że jedna na pięć kobiet nie może zajść w ciążę w sposób naturalny z różnych przyczyn, a oczekiwane rodzicielstwo, to przecież jedna z ważniejszych wartości życia społecznego. Od 2016 r. rząd niestety podjął negatywną decyzję wycofując się z tak potrzebnego wsparcia osób i rodzin zmagających się z niepłodnością, pozostawiając tą część społeczeństwa bez żadnej pomocy. Koszt pełnej procedury, jest znaczną przeszkodą a często uniemożliwia staranie się tych osób o potomstwo w drodze metody In Vitro.

Bezpieczeństwo oraz jej skuteczność zostały od lat potwierdzone wieloma badaniami, a dofinansowanie i wsparcie tej procedury spowoduje zapewne również w naszym mieście obniżenie liczby par bezdzietnych z przyczyn od nich niezależnych. To bardzo trudny i wrażliwy społecznie problem, a taka forma pomocy pozwoli rodzicom mieć równe szanse w dostępie do leczenia bez względu na sytuację materialną.

Wiele samorządów, w odniesieniu do wniosków swoich mieszkańców, podejmuje ten temat dofinansowując wsparcie tej metody leczenia. Warto zatem sięgnąć po dobre wzorce Częstochowy, Łodzi, Gdańska, Sosnowca, Kielc, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania czy podpoznańskiej gminy Tarnowo Podgórne oraz sąsiedniego Ostrowa Wielkopolskiego.

Również samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2021 r. przeznaczył milion złotych na pomoc mieszkańcom naszego regionu. Warto się w tą pomoc także włączyć i nie lekceważyć problemu, tym bardziej, że cel jest szczytny i społecznie bardzo istotny.

Powołał Pan niedawno Kaliską Radę Kobiet, która mamy głęboką nadzieję z racji swojej funkcji również będzie służyć wsparciem i pozytywną opinią dla tej słusznej inicjatywy. Mając na uwadze powyższe proszę o pozytywne rozpatrzenie niniejszego wniosku i naszego apelu, który jest pierwszym, ważnym krokiem i nadzieją na przychylność w tej sprawie samorządu Miasta Kalisza.

Z poważaniem

Karolina Pawliczak
Posłanka na Sejm RP

Natalia Dolak
Koordynatorka Wiosny Kobiet w Kaliszu

(13.05.2021)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A