SejmPawliczak: Wnioskujemy o podwyżki dla pracowników cywilnych policji

259890415_1812481065627851_129645061354837265_n

O 1000 zł podwyżki dla każdego cywilnego pracownika policji wnioskują posłowie Lewicy, którzy złożyli w tej sprawie poprawki do budżetu państwa.

To inicjatywa posłanki Karoliny Pawliczak oraz członków Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych: Wiesława Szczepańskiego, Jana Szopińskiego, Pawła Krutula i Rafała Adamczyka. O wniosku poinformowano na specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej przed Komendą Miejską Policji w Kaliszu. Projekt przewiduje 285 mln złotych dla 25 000 pracowników, co dałoby dodatkowe 1000 złotych brutto każdemu zatrudnionemu.

Pieniądze miałyby pochodzić z rezerwy na zmiany systemowe i niektóre zmiany organizacyjne, w tym nowe zadania oraz ze wzrostu wpływów z podatku VAT.

– Sprawa dotyczy 25 tys. pracowników cywilnych policji, którzy mają wynagrodzenia na najniższym poziomie w sferze budżetowej – mówi posłanka Karolina Pawliczak. – Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Od wielu lat w tej grupie zawodowej nie było podwyżek. To m.in. informatycy, pracownicy administracyjni oraz gospodarczy. Należą oni do grupy najgorzej uposażonych pracowników sfery budżetowej.

Poselską inicjatywę wspierają policyjne związki zawodowe.

– Co piąty zatrudniony w policji to pracownik cywilny – mówi Danuta Hus, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji  – Nasze wynagrodzenia są na najniższym poziomie w sferze budżetowej. Walczymy o to żeby przynajmniej dorównać do średniego wynagrodzenia.

– W całej Wielkopolsce od nowego roku 65 procent pracowników policji będzie otrzymywało minimalne wynagrodzenie. Sytuacja jest tragiczna. Jak my mamy w policji mieć wykwalifikowanych specjalistów np. informatyków jeżeli on otrzymuje minimalną krajową? – dodaje Lucyna Jaworska-Wojtas, przewodnicząca Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Pracowników Policji.

Po konferencji w kaliskiej komendzie odbyło się spotkanie z pracownikami cywilnymi policji, w którym obok Karoliny Pawliczak, wziął udział przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesław Szczepański.

 

 

 

 

(fot. B. Hypki)

(24.11.2021)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A