RodzinaRekordowe środki na nowe żłobki w programie „Aktywny Maluch”

signal-2024-06-21-093505_002

Do końca czerwca można składać wnioski o dofinansowanie budowy nowych żłobków i klubów dziecięcych oraz miejsc opieki u dziennych opiekunów w ramach kolejnej tury rządowego programu „Aktywny Maluch”. Na projekty przeznaczono rekordową kwotę 6,5 mld zł.

Nabór do programu prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O pieniądze mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne, prowadzące lub planujące otworzyć żłobek lub miejsce opieki dla najmłodszych.

– Tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci w wieku 1-3 lata to jeden z priorytetów rządu Donalda Tuska  –  mówi posłanka Karolina Pawliczak– Obecnie w blisko połowie gmin w Polsce nie ma zapewnionej instytucjonalnej opieki dla najmłodszych, ani prywatnej, ani publicznej, to tzw. „białe plamy”.

Jak mówi posłanka Pawliczak, obecnie budżet programu został zwiększony z 5,5 mld zł do rekordowej kwoty – 6,5 mld zł. Środki pochodzą m.in. z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), z Krajowego Planu Odbudowy i Odporności (KPO) oraz budżetu państwa. Ta kwota umożliwi stworzenie 102 tys. nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna w całej Polsce do 2029 roku.

Znacząco wzrosła także wysokość dofinansowania na tworzenie miejsc opieki dla jednostek samorządu terytorialnego z 36 tys. do 57 tys. na jedno miejsce opieki. Ponadto do 2 lat został skrócony okres trwałości, obniżono wskaźnik obsadzenia z 80 do 60%,  wprowadzono pojęcie gotowości instytucjonalnej, którą ostateczny odbiorca wsparcia musi wykazać w razie nieosiągnięcia minimalnych 60%, aby nie zwracać środków itd.

Wnioskowanie w ramach naboru ciągłego do programu Aktywny Maluch możliwe będzie do 2025 r., do wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników określonych w programie. Wnioskowanie odbywa się w ramach kolejnych tur – od 25 kwietnia trwa czwarta, która potrwa do końca czerwca br., a jej rozstrzygnięcie poznamy do 26 lipca br. Jednocześnie kolejna tura naboru rozpoczyna się w lipcu i potrwa do końca września, ale ten kto nie złoży wniosku do końca czerwca, wyniki kolejnego naboru pozna do 28 października 2024 r.

– Program „Aktywny Maluch”, wraz z programem „Aktywny Rodzic”, który wystartuje już 1 października br. to elementy kompleksowego systemu wsparcia rodziców, umożliwienia im godzenia życia rodzinnego z zawodowym oraz zapewnienia wysokiej jakości opieki dla dzieci w wieku 1-3 lata – dodaje Karolina Pawliczak.

(21.06.2024)
https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A