Sejm zdecydował wczoraj o przyznaniu 2 mld złotych pomocy publicznej Poczcie Polskiej. Dotacja uchroni firmę przed upadkiem i zostanie przeznaczona na poczet finansowania świadczenia usług powszechnych.
Za przyjęciem ustawy było 424 posłów, 5 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Przyjęty przez Sejm projekt zakłada wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania obowiązku świadczenia usług pocztowych. Teraz ustawa trafi na biuro Prezydenta.
– Poprzez płatność wstępną dajemy tej firmie oddech na funkcjonowanie i przeprowadzenie programu naprawczego – mówi odpowiedzialna za projekt ustawy, przedstawicielka wnioskodawcy, posłanka KO Karolina Pawliczak – Wsparcie dla Poczty Polskiej było niezbędne do jej dalszego funkcjonowania. Do jej finansowej zapaści doprowadziły ośmioletnie rzędu PiS. Nierentowne usługi, hipoteki na licznych nieruchomościach i pracownicy, zarabiający poniżej najniższej krajowej – jedno z najstarszych państwowych przedsiębiorstw wymaga natychmiastowej reformy i planu naprawczego.
Tylko w ubiegłym roku strata Poczty Polskiej wyniosła 800 mln zł. Zarobki większości pracowników są na poziomie pensji minimalnej, a blisko 80 proc. placówek jest nierentownych. Poczta Polska zatrudnia ponad 65 tys. pracowników i posiada ponad 7,5 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.
Teraz ustawa ratunkowa trafi na biurko Prezydenta.
– Przeprowadziłam ten projekt przez Sejm i Senat, i w imieniu wnioskodawców oraz dziesiątek tysięcy pracowników Poczty Polskiej apeluję do Prezydenta, by ten swoim zwyczajem nie blokował ustawy – dodaje posłanka Pawliczak.
(21.03.2024)