SejmPełne wynagrodzenie dla pracowników w izolacji lub kwarantannie

129169383_3951640691512744_303941253101824611_n

100% wynagrodzenia dla pracowników, przebywających w izolacji lub na kwarantannie z powodu choroby zakaźnej oraz podwyższenie zasiłku pogrzebowego zakładają dwa projekty ustaw, złożone dziś w Sejmie przez wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Klubu Lewicy, posłankę Karolinę Pawliczak oraz posłów Arkadiusza Iwaniaka i Marcina Kulaska.

Klub Lewicy złożył dziś w Sejmie dwa projekt ustaw prospołecznych. Pierwszy z nich zakłada zapewnienie 100 proc. wynagrodzenia pracownikom, którzy przebywają w izolacji lub na kwarantannie z powodu choroby zakaźnej. Obecnie jest to 80 proc. wynagrodzenia.

– Straty dla gospodarstw, których wszyscy domownicy są na kwarantannie, są bardzo wysokie – mówi poseł Arkadiusz Iwaniak. – Z tego powodu wiele osób nie testuje się pod kątem zakażenia koronawirusem, bo w przypadku pozytywnego wyniku i konieczności kwarantanny lub izolacji, obawia się utraty części wynagrodzenia lub utraty pracy.

Lewica złożyła również projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy z 4 do 7 tys. zł.

 

– Wysokość tego zasiłku od 2011 roku nie była zmieniana – mówi posłanka Pawliczak. – Ta kwota 4 tys. zł jest dzisiaj absolutnie niewystarczająca. Zasiłek nie wypełnia w żaden sposób swojej funkcji – wiemy jak wszystko zdrożało, wszystkie świadczenia związane z organizacją pogrzebu są dużo droższe – stąd nasz projekt, żeby tę kwotę podwyższyć do 7 tys. zł. Proponujemy również, by świadczenie to byłoby waloryzowane corocznie wskaźnikiem dotyczących emerytur i rent, tak aby ustawodawca nie musiał tej kwoty zmieniać.

Jak mówi posłanka Pawliczak, podwyższenie zasiłku kosztowałoby w sumie ok. 3,5 mld zł.

Jest to oczywiście spora kwota, ale kontekście wydawanych dziś miliardów złotych na TVP i inne cele, które niekoniecznie muszą być realizowane, uważamy że takie środki na wsparcie społeczeństwa powinny się znaleźć – dodaje posłanka Pawliczak.

– Te dwa projekty Lewicy to kolejne ważne rozwiązania, które dotyczą ludzkich spraw oraz poprawy warunków codziennego życia – dodaje poseł Marcin Kulasek. – Mamy nadzieję na ich szybkie przyjęcie przez Sejm i realną pomoc finansową dla wielu tysięcy Polek i Polaków.

 

(02.12.2020)

 

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A