SejmLewica chce szybkiego wdrożenia Funduszu Odbudowy

Konferencja prasowa_3_14.01.2021

W imieniu klubu parlamentarnego Lewicy posłowie Karolina Pawliczak i Andrzej Szejna podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu dzisiejszym w Sejmie, zażądali od Prezesa Rady Ministrów informacji w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Funduszu Odbudowy i stanu przygotowania do Krajowego Planu Odbudowy.

– Pieniądze unijne nie mogą czekać, jak szczepionki w zamrażarce przez nieudolność rządu PIS! Środki, które zostały wynegocjowane w ramach Funduszu Odbudowy powinny być przez Polskę, w trybie natychmiastowym, wdrożone w inwestycje i gospodarkę. Wystąpiliśmy z wnioskiem o informację Prezesa Rady Ministrów dotyczącą wydatkowania środków unijnych na lata 2021 – 2027 oraz planu krajowego funduszu gospodarczego. Żądamy od premiera, aby już dziś przedstawił nam efekty swojej pracy – powiedział poseł Andrzej Szejna.

W obecnej, bardzo trudnej, zarówno dla naszego kraju, jak i dla wielu krajów Unii Europejskiej sytuacji, Polska i Europa potrzebują solidarności i wspólnych działań związanych z walką z koronawirusem i skutkami pandemii.  Osiągnięcie porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021- 2027 oraz Funduszu Odbudowy stanowi ogromną szansę na odbudowę i rozwój polskiej gospodarki oraz realne wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Aby rozpocząć proces wdrażania Funduszu Odbudowy parlamenty narodowe dwudziestu siedmiu państw członkowskich muszą ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

– Stanowisko Lewicy w przedmiotowej sprawie jest niezmienne, bowiem od początku konsekwentnie popieramy utworzenie Funduszu Odbudowy na rzecz wsparcia poszczególnych krajów UE w tym Polski, który ma być przeznaczony m.in. na inwestycje związane z walką ze zmianami klimatycznymi, a także na transformację energetyczną, inwestycje w cyfrową Polskę oraz na służbę zdrowia.
Czekają na to przedsiębiorcy, ochrona zdrowia i poszczególne obszary naszej gospodarki, których dziś dotknął potężny kryzys. Nie wolno nam w tej sprawie zwlekać i nie wolno milczeć, dlatego wzywamy rządzących do natychmiastowej ratyfikacji Funduszu Odbudowy – przedstawiła stanowisko Lewicy wiceszefowa Klubu Lewicy Karolina Pawliczak.

(15.01.2021)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A