InterpelacjeInterpelacja dot. sytuacji aquaparków

5ce833f2a04f8_o_full

Posłanka Karolina Pawliczak w specjalnej interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o możliwie najszybsze uruchomienie obiektów basenowych i aquaparków, z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. 

Branża basenowa bardzo dotkliwie odczuła skutki kryzysu wywołanego pandemią. Zamknięte od ponad dwóch miesięcy aquaparki nie przynoszą przychodów, generując jedynie wysokie koszty utrzymania. W większości te obiekty należą do samorządów i jako takie nie mogą skorzystać z „tarczy antykryzysowej” w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z apelem o pomoc w tej sprawie zwrócił się do posłanki prezes kaliskiego Aquaparku Michał Jackowski, ale problem dotyczy większości takich obiektów w całym kraju. Rząd zapowiedział ich uruchomienie w kolejnym etapie odmrażania gospodarki, ale nie wiadomo dokładnie kiedy.

Tracimy płynność finansową, miejsca pracy w naszej Spółce są zagrożone. Obecnie znajdujemy się w hibernacji gospodarczej, walcząc jednocześnie o utrzymanie sprawności technologicznej zarządzanych obiektów, jak również utrzymania miejsc pracy – pisze do kaliskiej posłanki Michał Jackowski.

Posłanka Pawliczak w specjalnej interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowała o możliwie najszybsze uruchomienie obiektów basenowych – z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

– Aquaparki, baseny, parki wodne w większości znajdują się w zasobach samorządów zarządzane przez komunalne spółki kodeksu prawa handlowego lub jednostki budżetowe. Zostały one formalnie zamknięte na mocy Zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. Obecnie branża ta dosłownie walczy o utrzymanie infrastruktury i sprawności technologicznej zarządzanych obiektów jak i o utrzymanie miejsc pracy. Obiekty basenowe, które zapewne można zaliczyć do branży oferującej usługi z zakresu sportu i rekreacji charakteryzują się bardzo szczególnymi reżimem higienicznym, pod również szczególnym nadzorem inspekcji sanitarnej. Woda poddawana jest stałej dezynfekcji jak i naświetlaniu lampami UV jak i ozonowaniem. Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia. Ponadto należy zaznaczyć, że społeczeństwo pozbawione możliwości bezpiecznego spędzania czasu przy w takich obiektach, może ruszyć na niestrzeżone obszary wodne, co może przyczynić się do zwiększenia drastycznych statystyk utonięć w nadchodzących już cieplejszych dniach. Takie apele, wnioski i prośby wysyłają do nas przedstawiciele spółek gminnych zarządzających tymi obiektami jak i samorządowcy. Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja ekonomiczna tych podmiotów, które powoli tracą płynność finansową a tysiące miejsc pracy w całej Polsce są zagrożone. Panie Premierze, trzeba temu przeciwdziałać w trybie natychmiastowym, przy zachowaniu oczywiście wszelkich norm ostrożności i wdrożeniu procedur bezpieczeństwa dla pracowników i użytkowników tych obiektów. Proszę Pana zatem o informację w jakim realnym terminie określi Pan otwarcie tych obiektów a także biorąc powyższe argumenty pod rozwagę czy jest możliwe podjęcie decyzji o ich wcześniejszym udostępnieniu? – pisze Karolina Pawliczak.

Pełna treść interpelacji

(08.05.2020)

 

 

 

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A