SamorządLewica chce rządowej rekompensaty dla samorządów

– Składamy w Sejmie projekt ustawy o wsparciu samorządów, których finanse ucierpiały w wyniku pandemii – mówi posłanka Karolina Pawliczak.

Lewica składa w Sejmie projekt ustawy o rządowej subwencji rekompensującej dla samorządów, które ucierpiały w wyniku pandemii. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie przez państwo 50 proc. strat samorządów.

Lewica chce by m. in. dofinansowania strat samorządów z tytułu zmniejszonych przez rząd wpływów z podatku CIT i PIT o 50 proc., tj. co najmniej 10 mld zł. W ustawie znajdują się również gwarancje dotyczące dotacji celowej, która ma zostać przeznaczona na wsparcie oświaty, w tym przedszkoli i żłobków oraz na przygotowania do przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Według Związku Miast Polskich i innych instytucji straty samorządów związane z pandemią koronawirusa sięgają ok. 20 mld. zł.

– Dziś polskie polskie samorządy dotyka ogromny kryzys. To one ponoszą największe koszty w związku z pandemią. To nie tylko drastycznie zmniejszone wpływy do budżetu, ale także wysokie koszty utrzymania placówek pomocy społecznej i pozamykane od miesięcy jednostki budżetowe. Dlatego Lewica proponuje dziś konkretne rozwiązania na pomoc i wsparcie samorządów. Mamy nadzieję, że tę potrzebną ustawę poprą wszystkie formacje polityczne – mówi posłanka Karolina Pawliczak.

(25.05.2020)

 

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A