Biedroń 2020„Pakt dla kobiet” Roberta Biedronia

Robert Biedroń podpisał w Poznaniu „Pakt dla kobiet” – siedem zobowiązań Lewicy i jego, jako kandydata na prezydenta.

Jak powiedział Robert Biedroń, kobiety mimo, iż stanowią ponad połowę każdego społeczeństwa, to nadal nie posiadają pełni praw. – Polki nie mają takich samych praw, jak Francuzki czy Belgijki. Kobietom nadal odmawia się prawa do decydowania o swoim życiu, o swoim ciele, o swoich potrzebach. W Polsce nadal jest tak, że prawo, które „często stanowią politycy ręka w rękę z biskupami”, sprawia, że kobiety w Polsce zmuszane są do zabiegu przerywania ciąży w sposób nielegalny i niebezpieczny – mówi Robert Biedroń.

Kobiety pracują średnio o pół godziny dłużej dziennie, a mimo to zarabiają 20% mniej niż mężczyźni. Jeszcze większa dysproporcja widoczna jest w obszarze świadczeń emerytalnych.

– Niestety, kobiety w Polsce mają średnio o 40% niższą emeryturę, niż mężczyźni – mówi posłanka Karolina Pawliczak. – To ogromny społeczny problem. Dlatego proponujemy, aby waloryzacja emerytur kobiet odbywała się dwa razy częściej, aby te świadczenia stopniowo się wyrównywały. Prawie połowa kobiet w Polsce ma głodową emeryturę. 4 mln kobiet zajmujących się domem, dziećmi, osobami starszymi znajdują się całkowicie poza system ubezpieczeń. Dla rządzących ta grupa po prostu nie istnieje. Jako Lewica sprzeciwiamy się temu – dodaje Karolina Pawliczak.

Robert Biedroń zaapelował do wszystkich kandydatów, aby podpisali ponadpartyjny Pakt dla Kobiet:

👉 Bezpieczne przerywanie ciąży do 12. tygodnia
👉 Równe i godne płace dla kobiet
👉 Wyrównanie emerytur kobiet i mężczyzn – dodatki emerytalne dla kobiet
👉 Gwarancja miejsca w żłobku dla każdego dziecka
👉 Bezpłatny dostęp do nowoczesnej antykoncepcji
👉 Bezpłatne środki higieniczne dla uczennic w szkołach
👉 Alimenty ściągane przez administrację skarbową

(15.06.2020)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A