SejmPosłanka Pawliczak: Czas skończyć z dziką reprywatyzacją

Lewica przedstawiła w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Zakłada on m.in. całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców, koniec zwrotów nieruchomości w naturze i koniec handlu roszczeniami.

– To długo wyczekiwany moment na sprawiedliwość społeczną, której oczekują mieszkańcy miast od 1989 r. – mówi kandydat na prezydenta Robert Biedroń. – Polska jest jedynym krajem w bloku postkomunistycznym, który nie uregulował kwestii reprywatyzacyjnych. Jesteśmy jedynym krajem, który bezkarnie pozwalał mafii wyrzucać ludzi z domów. Od kilkudziesięciu lat w wyniku reprywatyzacji prawa lokatorów są łamane. Podczas gdy biznesmeni napychali sobie kieszenie, mieszkańcom reprywatyzowanych kamienic nie tylko podnoszono czynsz, ale też odcinano ogrzewanie w zimie, zastraszano i wyrzucano na bruk.

Projekt Lewicy zakłada m.in. koniec handlu roszczeniami, koniec zwrotów nieruchomości w naturze oraz całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców. Według założeń ustawy, miałaby ona wynosić 10% wartości nieruchomości, wyliczonej na dzień przejęcia przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa i samorządy mają też mieć możliwość przejmowania nieruchomości, które są zasiedziane od czasu wojny.

Jak mówi posłanka Karolina Pawliczak, projekt ustawy zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym z organizacjami lokatorskimi, prawnikami, ekspertami, samorządami, ruchami miejskimi. Lewica apeluje też o współpracę nad ustawą do wszystkich partii politycznych.

– Reprywatyzacja to nie tylko Warszawa, to nierozwiązany dotąd problem, który dotyczy całej Polski, a skala dramatów pozostawionych samym sobie mieszkańców jest ogromna. Czas zakończyć wreszcie ten legislacyjny i administracyjny chaos. Dość dramatów lokatorów. Przedstawiamy konkretne rozwiązania legislacyjne. Chcemy jasnego, przejrzystego i skutecznego prawa, które rozwiąże problemy mieszkańców i raz na zawsze zakończy patologię dzikiej reprywatyzacji w Polsce – mówi posłanka Pawliczak.

(15.06.2020)

https://karolinapawliczak.pl/wp-content/uploads/2020/01/Białe-Banerki-Karolina-strona-www.png
Kontakt
697 857 702
62-800, Kalisz, ul. Górnośląska 69A